cinnamon tea - چای دارچین
مزایای چای دارچین، چیزی به مراتب فراتر از عطر و طعم خاص آن است!
۲۷ فروردین, ۱۳۹۷
Fennel - رازیانه

مزایای دمنوش رازیانه

رازیانه یک گیاه معطر است که به طور گسترده‌ای در صنایع آشپزی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانه‌های گیاه رازیانه دارای عطر و بوی نامطبوع است و اغلب در هند و شرق آسیا برای آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رازیانه برای بهبود هضم، از بین بردن نفخ، درمان فشار خون بالا، افزایش تولید شیر در مادران شیرده و درمان اختلالات تنفسی و دستگاه گوارش استفاده می‌شود. برای تهیه چای رازیانه، یک قاشق چایخوری از دانه‌های رازیانه را در هاون خرد کرده و سپس در آب جوش بریزید و صبر کنید تا دم بکشد.

سلامت دستگاه گوارش

از زمان روم باستان و مصر، رازیانه به عنوان تقویت کننده دستگاه گوارشی شناخته شده است. گزارشی در “مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه”  اعلام می‌دارد که مصرف رازیانه باعث افزایش تحرک معده و ترشحات اسید معده می‌گردد. همچنین آمده است که ترکیبی گیاهی شامل رازیانه، درد روده را در ۹۵ درصد از بیماران مبتلا به ورم روده بزرگ، از بین می‌برد.

کاهش فشار خون

مطالعات علمی در مورد استفاده از رازیانه به عنوان دارویی ادرارآور برای برای بیمارانی که فشار خون دارند، نتایج متفاوتی را نشان می‌دهد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۱ در مورد آزمایش اثرات عصاره رازیانه بر فشار خون و حجم ادرار بر روی دو گروه انجام شد، در یک گروه فشار خون پس از دو روز درمان به طور قابل توجهی کاهش یافت و حجم ادرار به میزان ۱۰۰ درصد افزایش یافت، با این حال، در گروه دیگر پس از کاهش فشار خون، هیچ اثری از افزایش ادرار مشاهده نشد که این امر نشان دهنده نیاز به مطالعات بیشتر برای تعیین اینکه کدام بخش از گیاه رازیانه باعث افزایش ادرار می‌گردد، می‌باشد.

تسکین نفخ و درد معده

والدین به طور سنتی از رازیانه برای درمان ورم و نفخ معده نوزادان خود استفاده می‌کنند تا به آنها کمک کند که گریه نکنند. مطالعات متعددی که انجام شده است، نتایج مطلوبی در ارزیابی اثربخشی رازیانه برای کاهش علائم نفخ و درد معده نشان داده است. محققان در یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۳ گزارش دادند که استفاده از عصاره رازیانه باعث از بین رفتن نفخ معده در ۶۵ درصد از نوزادان می‌شود که به طور قابل توجهی بیشتر از تعدا نوزادانی است که برای درمان دارو مصرف می‌کنند. به خاطر داشته باشید که قبل از دادن چای رازیانه به نوزاد خود، حتماً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

افزایش شیر دهی مادران

در ترکیبات چای‌های گیاهی تولید شده برای مادران شیرده، رازیانه فراوانی استفاده می‌گردد. با این حال، تحقیقات علمی بیشتری در مورد اثربخشی رازیانه و سایر گیاهان برای کمک‌ به شیردهی در حال انجام است تا مشخص شود آیا نوشیدن چای رازیانه موجب تحریک در تولید شیر مادران می‌شود یا خیر.

سایر فواید درمانی

رازیانه یک درمان خانگی برای درمان بیماری‌های دستگاه تنفسی از جمله برونشیت و سرفه مزمن، سنگ کلیه، استفراغ و اسهال است. رازیانه همچنین ممکن است در کاهش عفونت‌های باکتریایی و قارچی مفید باشد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *